Kurumsal Eğitim Filmi


Kurumsal Eğitim Filmi niçin hazırlanır?

Kurumsal Eğitim Filmi

Eğitim filmi, şirketlerin zaman zaman çalışanları için hazırladığı bilgilendirici videolardır. Eğitim filmleri, firma personelinizi eğitmek ya da bilgilendirmek için kullanabileceğiniz hesaplı ve kullanışlı bir yöntemdir. İşletmenize uygun, istekleriniz doğrultusunda hazırlanmış eğitim filmleriyle personelinizi görsel olarak desteklenmiş uygulamalı tekniklerle eğitebilir ya da personelinize bilgi verebilirsiniz.

Eğitim filimleri, pazarlama yöntemi olarak da kullanılabilir. Satışa yönelik ticari eğitim filmleri hazırlanarak eğitim filmi, pazarlama seçeneği olarak kullanılabilir.

Eğitim filmleri, aktarılacak bilgi ve bilginin aktarılacağı kişiler  göz önünde tutularak filmin süresine karar verilir. Genellikle 5 ile 60 dakika arasında değişebilir. Filmin 60 dakikadan uzun olması durumunda ya da filmde teorik bilgi fazlaysa konsantrasyonun dağılmaması açısından 25 dakikalık bölümler halinde uygulanması tavsiye edilir.

Eğitim Filmi sinema teknikleri, görsel efekt ve animasyonlarla da desteklenebilir. Sektörde yaşanan yeni gelişmeler, satış teknikleri, iş güvenliği ve kurumsal yapı, tanıtım filmlerine konu edilebilir.

Motivasyon arttırıcı öğelerde kullanılabilir. Tanıtım filmlerinin şık ve eğlenceli görüntü vermek gibi bir amacı yoktur. Çalışanlarını bilgilendirmek, hassas konulara dikkat çekmek asıl amaçtır.

Neden şirket içi eğitim filmi yapılır?

Seminer ve konferanslar mekanın kapasitesiyle sınırlıdır. Filmin ise günümüzde sınırları yoktur. Personelin mobil telefonuna bile gönderilerek izlettirmek mümkündür. Şirket içi eğitim filmi videoları sayesinde sektörde yaşanan gelişmelerden herkes haberdar edilir.

Kurallara göre yapılmadığında, güvenliği tehlikeye düşürecek bazı iş alanlarında, işin nasıl yapılacağını tarif eden videolar yardımıyla çalışanları yönlendirici ve eğitici bilgiler vermek, işin kusursuz yapılmasını sağlamak mümkündür.

Pazar’ı büyütmek kolay değildir. Ama pazardaki payı büyütmek amacıyla pazarlama ekibine farklı teknikler ve sunum şekilleri öğretilebilir. Filimlerin çalışan motivasyonu artırıcı özelliği vardır ve çalışanların birbirleriyle iletişime geçmesine yardımcı olur.

Şirket içi eğitim filmi hazırlanırken en önemli unsur kompozisyondur. Kompozisyonun kalitesi filmin kalitesiyle doğru orantılıdır. İyi bir kompozisyon kurabilmek, doğru bilgiler verebilmek adına uzmanlarla görüşmeli, püf noktalar öğrenilmeli ve denenmemiş uygulamalar kullanılmalıdır.

Bu sebeple işin büyük çoğunluğu senaristin üzerindedir. Film için hazırlık dönemi ve senaryo için bilgi toplama süreci ne kadar uzun tutulursa çalışanlar da bir o kadar faydalı bilgilere sahip olur. Filmin seslendirmesi de bir o kadar önemli olduğu için iyi bir dublaj sanatçısı ile çalışılmalıdır.

Etkili bir müzik çalışması ile Eğitim Filmi’ni herkese rahatlıkla ve sıkılmadan izlettirebilirsiniz. Yeni müzik çalışması marka kimliğinizi ortaya koymanıza yardımcı olacaktır.