iklimlendirme


iklimlendirme olmadan sistem odası düşünülemez!!!

iklimlendirme

Sistem  odalarında  barındırılan  sunucu  ve  diğer  ekipmanların  sağlıklı  bir  şekilde çalışabilmeleri  için  ortamın  sıcaklığını,  hava  temizliğini,  nemini,  hava  hareketlerini istenilen  seviyelerde  tutulması  gerekmektedir.  Küçük  sistemlerin  basit  klima çözümleri ile soğutulması düşünülse de sistem odalarındaki cihazların güç tüketimleri ve cihaz yoğunluğunun zamanla artması ile birlikte hassas kontrollü klima sistemleri ve  farklı  tasarımların  kullanılması  gerekmektedir.  Sistem  odaları  tasarlanırken, iklimlendirme  sistemleri  için  seçilecek  soğutma  kapasitesi  sistem  odasındaki cihazların güç tüketimleri hesaplanarak belirlenir.

The  American  Society  of  Heating,  Refrigerating  and  Air-Conditioning  Engineers (ASHRAE) tarafından iklimlendirme için önerilen sistem odası sıcaklık ve nem değerlerini veren tablo aşağıdaki gibidir.
2004 yayını 2008 yayını
Sıcaklık alt sınırı 20 °C 18 °C
Sıcaklık üst sınırı 25 °C 27 °C
Nem alt sınırı 40% bağıl nem 5,5 çiy noktası
Nem üst sınırı 55% bağıl nem 60% bağıl nem ve 15 °C çiy noktası

Yaygın Olarak Kullanılan Soğutma Sistemleri

a-CRAC Soğutma Sistemler:

CRAC (Computer Room Air Conditioners, Bilgisayar Odası Klimaları) mevcut sistem odalarında en yaygın kullanılan eski tekniklerden biridir.

Sistemin çalışma mantığı kısaca şu şekildedir. Belirli gaz bir kompresör aracılığı ile belirli bir basınç altına getirilip sıvılaştırılır. Ortaya çıkan ısı dış ortama salınır. Daha sonra bir genişleme valfı ile sıvını üzerindeki basınç düşürülüp, ortamdaki ısı çekilip tekrar gaza dönüşmesi sağlanır.

b-CRAH Soğutma Sistemleri (Soğutulmuş Su Bazlı Sistemler)

Soğutulmuş  su  bazlı  olarak  bilinen  CRAH  (Computer  Room  Air  Handler)  sistemi büyük kapasite ihtiyacı bulunan yerlerde yaygın kullanılan bir sistemdir.

Detaylı bilgi için BURAYA tıklatın