Bilişim Sistem Tasarımı


Bilişim Sistem tasarımı bizim işimiz. Sistem, birbirlerine bağımlı olan iki veya daha fazla parça ve alt sistemlerden oluşan, çalışma ve özellikleri itibariyle belirli  bir sınırı olan ve diğer sistemlerden ayırt edilen örgütlenmiş ve bölünmez bir bütündür.

Bilişim Sistem Tasarımı

Bilişim sistem tasarımı ‘nda bulunması gereken unsurlar vardır. Bunlar:

  • Belirli parçalardan meydana gelir.
  • Bu parçalar arasında sıkı bir ilişki vardır.
  • Bu parçalar aynı zamanda dış çevre ile ilişkili olan bir bütünü meydana getirmelidir.

Bilişim sistemi bir üst sistemdir. Altında eletrik sistemi, kesintisiz güç sistemi, sistem odası sistemi, kabinet sistemi, kablo sistemi, kablosuz ağ sistemi gibi sistemler vardır. Serverlar ve bunların üzerinde donanım ve yazılım olarak koşan personel devam kontrol sistemi, bekçi tur sistemi ve güvenlik kamera sistemi de bilişim sisteminin birer alt bileşenleridir.

Bilişim sisteminin alt bileşeni olarak belirttiğimiz sistem odası da alt bileşen olarak içerisinde

  •     Yangın Söndürme Sistemi
  •     Ortam İzleme Isı Uyarı Sistemi
  •     Yükseltilmiş Antistatik Taban Sistemi
  •     İklimlendirme Sistemi
  •     Sistem Odası Kapısı

gibi alt sistemleri barındırır.

Böyle bir bakış açısıyla bakıldığında bilişim sistemi ortaya çıkan bütündür. Altında tek tek çalışan diğer sistemlerin teker teker toplamından daha büyük ve daha güçlüdür. Bu anlayışla bilişim sistem tasarımını doğru planlamak, alt yapısını sağlam yapmak, sistemlerin birbirleriyle çalışmalarını uyumlu tasarlamak gerekir.

Gördüğünüz üzere aslında bilişim sistemi altında çalışan bir çok sistem vardır. Bu sistemler dışarıda başka bir sistemin üyesi ya da kendi başına birer sistem olarak çalışabilirler. Bizi ilgilendiren ise bu sistemlerin bilişim sisteminin üyesi olduğunu bilerek ve bilişim sistemiyle uyumlu, en üst katkıyı verip vermediğidir.

Müşterilerimizle bazen bilişim sisteminin tümünü tasarlamak üzere bazense bilişim sisteminde bir alt bileşende birlikte çalışmak üzere çalışıyoruz. Bilişim sisteminin bütününü biz tasarladığımızda ölçüm, etiketleme ve her türlü uyumlulaştırma testleriyle sistemi anahtar teslim ediyoruz. Alt bir bileşende, örneğin personel devam kontrol sisteminde birlikte çalıştığımızda kendimize ait sistemde her türlü testleri yaparak teslim ediyoruz ancak kötü bir kablolamada kart okutmalarda yaşanabilecek verilerle ilgili bir şey yapamıyor, sadece daha başından network kaybınızı size bildirebiliyoruz.