Yangın Söndürme Sistemi


Sistem odalarında yangın söndürme sistemi gereksinimi var mı? Sistem odalarında yangın riski kuşkusuz vardır. Verileriniz değerli, cihazlarınız pahalıysa bu riski değerlendirmelisiniz.

Yangın Söndürme Sistemi

Sistem odalarında kullanılan sistemlerde elektronik ve mekanik bir arada çalışmaktadır. Mekanik kısımda söndürücü gaz ile dolu basınçlandırılmış bir silindirin olduğu bölümden söndürmenin uygulanacağı alana buradaki vanaya bağlanmış, boru tesisatı hidrolik hesaba göre diyaframı kalibre edilmiş nozullar bulunmaktadır.

Elektronik tertibatta ise yangın riskini oluşturan materyale uygun seçilmiş dedektörler, yangın söndürme zonu bulunan en az 2 algılama zonu bulunan bir algılama paneli, flaşörlü siren, çan, durdurma ve boşaltma butonları bulunur. Elektronik ve mekanik tertibatı birbirine bağlayan bir elektrikli aktüvatör bulunmaktadır. Bu tertibat yangın söndürme panelinden gelecek bir sinyal ile aktif olup vanayı açacaktır.

İlk zon algılama yaptığında panele bilgi düşüp, sesli ikaz devreye girecektir, ancak ikinci zon da algılama yaptığında görsel ve işitsel olan ikinci bir ikaz cihazı çalışmaya başlayacak ve mahalde bulunan insanların kaçmalarını sağlamak üzere ayarlanmış bekleme süresi aktif olacaktır. Yangın söndürme paneli Buna cross-zone prensibi denmektedir.

Sürenin bitiminde panel aktüvatöre sinyal gönderip silindirin deşarj olmasını sağlayacaktır. Gazın ve koruma sistemin çeşidine göre 2 dakikayı bulmayan bir sürede gazın boşalması beklenir.

Gazlı Söndürme Sistem Çeşitleri ve Alan Greksinimleri

 

  • FM200 Gazlı Söndürme Sistemi
  • Novec1230 Gazlı Söndürme Sistemi
  • CO2 (Karbondioksit) Gazlı Söndürme Sistemi
  • İnergen Gazlı Söndürme Sistemi

 

 

Tasarlanan sistemlerin tümünde gaz boşaldığında yangın söner ancak yeniden tutuşmanın olmamasını garanti altına almak için 10 dakika boyunca odadan gazın kaçmaması istenir. Odanın sızdırmazlığının sağlanması bu nedenle son derece önemlidir. Kapılar sızdırmaz özellikte olmalı. Her türlü açıklık kapatılmalı ya da panel aktif olduğunda göndereceği bir sinyalle kapanacak otomatik damper mekanizmaları kullanılmalıdır.
Panelden sinyal geldiğinde geri sayım süresi sırasında odayı kontrol edecek bir personel manual şekilde bir söndürme cihazı ile södürülebilecek bir yangında ya da olası bir yanlış algılama durumunda gereksiz gaz boşalmasını durdurma butonuna basarak durdurabilir ya da yangından emin olup içeride insan olmadığından emin ise boşaltma butonuna basarak söndürme işini hızlandırabilir.