Yedekleme Sistemi


Depolanan verilerin, herhangi bir nedenle zarar görmesi, kurumların çalışma süreçlerinde ciddi zararlara yol açabilir. Yedekleme sistemi çözümleri çalışmanızın aksamadan sürmesini sağlar.

Yedekleme Sistemi

Evlerimizde bile aile fotoğraflarımızın olduğu bilgisayarımız çöktüğünde ne kadar üzülüyor, fotoğrafları kurtarmak için ne kadar uğraşıyoruz. Bir de bu durumu işletme açısından düşünün. İşletme Alacaklarını tuttuğunuz bilgisayarınız çöküyor ve doğru yedekleme sistemine sahip olmadığınız için piyasadan ne kadar alacağınız var bilemiyorsunuz.

Ya da ortağınızla hesaplarınızı tuttuğunuz bilgisayarınız bir maili tıklıyorsunuz ve bütün dosyalarınız encripted virüsü tarafından şifreleniyor. Artık hiç bir bilginiz kalmıyor. Ortağınız ne derse ona güvenmek zorunda kalıyorsunuz.

Sizin ya da işletmeniz için en doğru depolama ve yedekleme çözümünü görüşmek isteriz.

Bizim o kadar paramız yok diyen bir çok kişiyi duyar gibi oluyoruz. İşletmenin kapasitesine göre bazen depolama çözümü herhangi bir bilgisayara ekleştirilmiş bir kaç tera byte’lık disk ve bizim kendi geliştirdiğimiz yazılımlarla işletme içerisindeki bütün bilgisayarların günlük yedeğini alan yedekleme sistemi olabiliyor.

Bazen ise Symantec Backup Exec, Acronis True Backup ya da Veam Backup gibi yazılımlarla işletmenin büyüklüğüne ve network kullanımına bağlı olarak büyük boyutlu server ve ona fiber ile bağlı yedekleme ünitesi olabiliyor.

Hiç bir işletme veri kaybetmeyecek. İddialıyız… Her işletmenin bütçesine uygun yedekleme çözümümüz var. Mazeretimiz yok. Bizimle çalışırsanız virüs almışsınız yapacak bir şey yok gibi yanıtlar duymazsınız. Veriniz daima güvende olur.

Yedekleme sistemi kurulumu; başta işletmenin bütçesi olmak üzere, yedeklenecek veri miktarı, yedekleme sıklığı, yedeklenen verinin zaman içerisinde değişme oranı ve maksimum veri kaybı gibi parametrelere bağlıdır.

Yedekleme sisteminin, birden fazla sunucunun eş zamanlı yedekleme işlemini yapabilmesi, işletim sistemlerinin kayıt dosyalarını tam ve eş zamanlı olarak yedekleyebilmesi ve işletim sistemleri üzerinde çalışan veritabanı uygulamalarının (SQL, Exchange, Oracle vs) yedeklerini sistem kapatılmadan alabilmesi gerekmektedir.

Yedekleme sistemlerinde, sunucu (server) ve depolama birimleri üzerindeki verilerin; tam (full), artırımlı (incremental) ve farklı (differential) biçimlerde, manuel ya da belirlenen aralıklarda otomatik olarak alınabilmesi ve bu yedeklerin, tam ya da kısmi kurtarma işlemlerinde, veri kaybına uğramadan elde edilebilmesi mümkündür. Bu işlemlerin hem yerel hem de geniş alan ağı üzerinde yapılabilmesi ve oluşan sorunların sistem yöneticisine e-posta, sms gibi yollarla iletilebilmesi de son derece önemlidir.