Barkod Yazıcı ve Okuyucu


Bir çok işletme barkod yazıcı ve okuyucuları ve bu cihazların ne gibi kolaylıklar sağladığını bilir. Ancak bu cihazları sadece almakla iş bitmemektedir.

Barkod

Cihazların kullanılmakta olan sisteme uyarlanması, çalışır hale getirilmesi, kullanıcılara gerekli eğitim ve direktiflerin verilmesi gerekir. İşletmeler genellikle bu süreci yaşamaktan imtina ederler ve sistemlerini geliştirmezler. Şirketimiz sizin için stok sürecini başka bir boyuta taşıyacak anahtar teslim çözümler sunmaktadır.

Barkod verinin hızlı ve doğru girilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemin kullanıldığı sistemler veri toplama sistemleri olarak adlandırılırlar. Barkod ve uygun yazılım kullanılarak bir ürüne ait tüm hareketler izlenebilir. Bu sistemlerde barkod okuyucular, barkod yazıcılar ve taşınabilir data terminaller gibi bir çok bilgi işlem aracı kullanılmaktadır. Tüm bu sistemlerden gelen veriler, yazılımlarla işlenip, gerekli çıktılar da barkod yazıcılardan basılmaktadır.

Biraz basitleştirip örneklendirelim; sizin bir ambarınız var. Ambarınızı kayıt altında tuttuğunuz da bir bilgisayar yazılımına sahipsiniz. Ambardan üretime ya da müşteriye de çıkışlar yapılıyor. Girişler ve çıkışlar bilgisayar yazılımına işleniyor. Böylelikle teorik olarak sizin her an bilgisayar programınızı açıp ne kadar tutarda stoğu envanterinizde görme imkanına sahipsiniz.

Ancak bu durum barkod uygulamaları olmadığı takdirde sadece teorikte kalmaktadır. Pratikte programda görülen stok envanterinin sayımdan bir zaman sonra gerçekle alakası kalmamaktadır. Bunun başlıca nedeni girişi yapılan ürünün aynı isimle çıkışının yapıldığına emin olunamamasındandır.

Yine bir örnekle anlatacak olursak daha iyi anlaşılacaktır. Stoklarımıza sarı somun girişi yapıyoruz. Ancak sarı somunumuz stoklarımızda biraz uzun süre bekliyor ve kararma yapıyor. personelimiz gözden kaçırıyor ve somun çıkışı yapıyor. Bu durumda bilgisayar programında sarı somun hala var gözükürken, somunumuz daha az sayıda görünmekte.

Veri toplama sistemleri birçok yerde kullanılabilir. Mağazalarda, fabrikalarda, satışlarda, kartvizitlerdeki karekodları okumak vb.  Veri girişlerindeki kullanıcı hatalarını ortadan kaldırır. Benzer ürünler veya benzer kodlara sahip ürünler arasındaki karışıklığı önler.

Klasik yöntem ile veri toplamaya çalışmanın çok üstünde bir hızla ve doğru bir şekilde veriler toplanır. Toplanan bilgiler bilgisayar ortamında olduğu için, hızlı bir şekilde işlenebilecektir. Veri giriş hızının yükselmesi ile işçilik maliyetleri düşecek, sistem daha ekonomik olacaktır.

Barkod ürünleri yani okuyucular, yazıcılar vs. tüm OT/VT ürünlerinin kullanımı, bilgisayara bağlaması ve işletmesi çok kolaydır. Bu sistem ile güvenilir, detaylı, hızlı datalar toplanır. Bu toplanan bilgiler ile sistem daha etkili yönetilebilir.