Jenaratör


Bilişim sistemim için en uygun jenaratör hangisi?

Jenaratör

Bir bilişim sisteminin sağlıklı ve arızalanmadan çalışabilmesi için en temel fakat bir o kadar da kullanılmayan başlıklardan biridir jenaratör. Honda, Federal Power, Kipor, Aksa, Antor, Attlas, Kama By Reis, Dakkın, Palmera, Saro, Black&Decker, Hyundai, Stanley, Einhell, Ford, KL, Solax, Amc Power, Loncin, Mastercare, Orac, DBK, Kaan, Kama, Powerbox, Royal gibi jenaratör markaları arasından sadece 1 adet ve size uygun olan jenaratörü seçmelisiniz.

Markada karar kıldınız peki sisteminiz için  5 – 6,5 –  8 – 11 Kva yeterli olur acaba. Hemen Sizin için en uygun start süresi nedir? Oto start mı olsun yoksa kendiniz mi çalıştırsanız daha iyi? Bütün bu seçimlerle sizi uğraştırmadan sizin için en ekonomik ve verimli jenaratörü seçip bilişim sisteminize uyguluyoruz.

Biz sıklıkla sizin işiniz bilişim, sizin elektrik aksamlarıyla ne işiniz var biçiminde eleştiriliyoruz. Ancak bilişim sistemleri elektrikle çalışmaktadır ve bilişim sistemi tasarlayanların sisteme koydukları her bir bilgisayarın yükünü bilmesi, toplam yükü hesap etmesi ve buna uygun UPS ve elektirk sigortası koyması gerekir. Elektrikçinin hatasının bizim kurduğumuz sistemi gölgelemesine izin vermek gibi bir lüksümüz olduğunu düşünmüyoruz. Bu nedenle ısrarla jenaratör başlığını dokümanlarımızda korumaya devam ediyoruz.

Örneğin çalıştıracağımız bilişim sisteminde 10 adet 300 Watt power suply içeren bilgisayar ve 2 adet 500 Watt mini power bulunan bir serverımız var. Böyle bir sistemi nasıl bir kesintisiz güç kaynağıyla beslemeliyiz.  Kesintisiz güç kaynağının girişindeki sigorta kaç amper olmalı, çıkışında kaç adet sigorta olmalı ve sigortalardaki yük dağılımları nasıl olmalıdır. Ve sözünü ettiğimiz bu yapı için kullanmamız gereken jenaratör nasıl olmalıdır.

Bize sıklıkla sorulan bir diğer önemli soru ise aküler elektrik kesintisinde ne kadar süreyle götürür. Bu sorunun yanıtı aslında sizin ne kadar süreyle taşımasını istediğinizle bağlantılıdır. Günlerce dahi taşıtmak mümkündür. Ancak jenaratör çalışıncaya kadar çalıştırmanın en ekonomik çözüm olduğu unutulmamalıdır.

Bilişim sistemi tasarımıyla hiç ilintili değilmiş gibi görünen konu soruları doğru sorunca ne kadar da ilintili hale geliyor. Çünkü biz kurduğumuz cihazlara ve ekipmanlara değer veriyoruz. Çünkü onlar bizim en kıymetli verilerimizi üzerlerinde taşıyorlar.