Backbone ve Switch


Bilişim sistemleri içerisinde çok sayıda switch bulunur, bu switchlerden bir tanesi ise en büyük yükü üzerinde taşır. Peki backbone ne zaman gereklidir?

Backbone
Yukarıda verdiğimiz senaryo aslında backbone kullanılmaksızın sadece switchler kullanılarak uygulanan, bilgi işlem kadrolarının büyük bir çoğunluğunun kullandığı senaryodur. Ancak switch’le uygulanan senaryoda da aslında bir omurga oluşmamasına gayret göstermek gerekir. Yani yük giderek artmamalıdır.

Öncelikle “Omurga” ne demektir biraz daha netleştirecek olursak belki anlaşılması daha kolaylaşacaktır. 96 adet bilgisayardan oluşan bir networkümüz olduğunu varsayalım. Şimdi birlikte düşünelim bu bilgisayarların birbiriyle alışverişi var mıdır? Soruyu kendimiz yanıtlayacak olursak; vardır ama sınırlıdır. Mesela bir messenger yazışması sırasında trafik oluşabilir veya bilgisayarın biri üzerinden paylaşım tahsis edilirse bu durumda trafikten söz edilebilir.

Öyleyse;

Trafik nereye doğru oluşmaktadır sorusunun yanıtını arayalım. İşletmenizde yer alan data server, Call Manager (IP santral) , Faks Server, Ftp server, İnternet çıkışını da kontrol eden bir firewall, network yazıcıları,  backup üniteleri, vpn tünelleri veya mpls devreler, noktadan noktaya wi-fi sistemleri, wi-fi erişim noktaları, switchler vb.. üzerine bütün bilgisayarların trafiğini toplayan cihazlardır.

Backbone

Bu nedenle yukarıda belirttiğimiz senaryo 2’de gerçek bir omurgadan söz edilebilir. Yukarıda anlattığımız üzerine trafik toplayan bütün cihazlar getirilip backbone switch’e bağlanır. ilk senaryomuzda backbone yerine normal switch kullanıldığını düşünürseniz switch maksimum 1 gbbs trafik destekleyebilecek, hatta buna bile işlemci ve belleği yeterli gelmeyip sizin switch’in fişini takıp çıkartmanız gerekecektir.

Oysa ikinci senaryomuzda kullandığımız Backbone switch bizim omurgamızı oluşturacak, diğer switch’lerin hiçbirinin üzerine çok fazla yük binmeyecektir. Backbone switch’imizin gerek işlemcisi, gerek belleği, gerekse teknolojisi için ise örneğimizde kullandığımız 1 Gbbs trafik bir hayli hafif kalacaktır.