Mail Server Kurulum


Bazı müşterilerimiz kendilerine ait bir mail server ‘larının olmasını, kendi verilerini kendi lokasyonlarında tutmak istiyorlar.

Mail Server

NİÇİN KENDİ MAİL SERVERINIZ OLMALI ?

1-Bilgilerinin gizliliğini önemseyen bazı müşterilerimiz kendi mail datalarını kendi lokasyonlarında tutmak, mail verisini kullanıcılara indittirmeden daha server üzerinden yedeklemek istiyor.

2-Müşterilerimizin bir kısmının internet çıkışları zayıf olabiliyor. Kendi içlerinde mail trafiği çok fazla olan müşterilerimiz, internetlerini harcamak istemiyor, bu nedenle mail serverlarını lokasyonlarında tutmak istiyor.

Müşterilerimizle gizlilik anlaşmamız kapsamında kendilerine mail server kurulumu yapıyoruz. Ve talep doğrultusunda mail serverlarının yönetimini de biz üstleniyoruz.

Mail server kurulumu yapılmadan önce bazı işlemler yapmak gerekir.

  • Dns yönetimi ve mail server için dns kayıtlarının açılması
  • Mail server’ın çalıştırılacağı ip numarasının spam listelerinden temizlenmesi gibi.

Şirketimiz iki ayrı mail server kurulumu yapmaktadır.

Bunlardan birincisi tamamen ücretsiz olarak çalışan hmail server’ın sisteminizde çalışır hale getirilmesidir. Hmail server mail ile ilgili beklediğiniz bütün beklentileri karşılayacaktır. Size mail alma, gönderme imkanı verir. Web üzerinden maillerinize erişebilir, hatta kendinize web üzerinde adres defteri bile hazır edebilir, telefonunuzdan maillerinize erişebilirsiniz.

Şu anki sürümünde 2 gb’a kadar mailleri otomatik yedekleme arayüzü mevcuttur. Müşterilerimizde bizim geliştirdiğimiz yedekleme arayüzleriyle sınırsız yedekleme yapabilmekteyiz.

Yazılımın önerdiği bir ücretsiz antivirüs programı bulunmaktadır. Bunun dışında bir antivirüs programı kullanmak ya da ikili tarama yaptırdıktan sonra mailleri kullanıcılara ulaştırmak mümkündür.

İkinci seçenek olarak ise bayiliğini yaptığımız kerio firmasının “Kerio Connect” mail server yazılımının kurulmasıdır.

Kerio Connect, size exchange server üzerinde yapabileceğiniz neredeyse her şeyi yapabilme imkanı verir. Connect yazılımı tek bir rehbere telefon, bilgisayar ve web üzerinden erişim imkanı verir. Randevu gönderebilir, takviminizi yönetebilirsiniz. İsteğinize göre mailleriniz tümüyle serverda tutulur ve kendi içerisinde yer alan yedekleme bölümüyle yedeklenir.

MAİL SERVER NASIL YÖNETİLİR ?

Bazı müşterilerimiz kendi mail serverımız olsun istiyoruz ama nasıl yöneteceğiz diyorlar. Bu gibi durumlarda sizlere iki ayrı seçenek sunuyoruz. Ya Bilgi İşlem kadronuza kısa bir eğitim verip, kendilerine destek oluyoruz ya da uzak erişim yoluyla serverınızı talepleriniz doğrultusunda tümüyle biz yönetiyoruz.