Kapalı Devre TV Yayını


Kapalı Devre TV Yayını Nasıl Yapılır? Televizyonlardan yaptığımız yayını nasıl izleriz? Başkaları bizim yayınımızı izleyebilir mi?

Kapalı devre tv yayını

Kapalı devre tv yayını bir çok işletme bizden talep etmektedir. Kaba hatlarıyla işletmeler bilgisayar üzerinde; duyurular, önlemler, etkinlikler gibi konularda hazırladıkları powerpoint sunularını işletmenin kantin, yemekhane, sosyal alan, resepsiyon gibi alanlarında yayınlamak isterler.

Bu işlem en basit haliyle modülatörden çıkan yayının, spliterla çoklanması ve receiver ile decode edilerek televizyona aktarılmasıdır.

Bu işlem sırasında en önemli nokta veriyi taşıyan rg6 kablodur. Tüketicileri 100dB, 120dB ve 130dB gibi terimler yanlış yönlendirmekte, kablonun kalitesi hakkında doğru bilgi vermemektedir. Kabloyu seçerken dikkat edeceğiniz hususlardan en önemlisi saf bakır (Cu) iletkenden imal edilmiş ve bakır yapışkan folyolu ve örgülü, yüksek ekranlamalı (en az 100dB), olabildiğince düşük ve düzgün zayıflama değerleri veren (100mt / 2100Mhz / 28-30dB), nem ve suya dayanıklı olan kabloları tercih etmek gerek. Kaliteli kablolar güneşin etkisi ile kuruyup çatlayarak bozulmaya parçalanmaya içine su almaya vs karşı yüksek dirençlidirler.

İtalyan markası Cavel A++ kablo tavsiye ettiğimiz kablolar arasındadır.

Kaliteli kablonun ucuna takacağınız fişlerde çok önemlidir, aldığınız kaliteli kabloya uygun sıkıştırmalı fiş (konnektör) kullanmanız uzun vadede sorunsuz yayın almanızı sağlayacaktır. Danimarkalı üretci CableCon firmasının geliştirdiği kendinden sıkıştırmalı fişleri mutlaka öneririz,

Kapalı devre tv yayınının izlenmesi için tahsis edilen kablonun televizyonuna bağlanması ve televizyonda gerekli frekansın ayarlanması yeterli olacaktır.  Dışarıdan yayının izlenmesi mümkün değildir. Kapalı devre tv yayını sadece kendisi için yapılan kablolamanın olduğu yerlerde çalışacaktır.

Dışarıda başka lokasyonlarda da yaptığınız yayının izlenmesini istiyorsanız bunun için ayrıca bazı cihazlar kullanmak gerekmektedir. Burada yayının aynı senkronda, aynı görselleri saniyesi saniyesine aynı anda izleyip izlemeyecekleri cihaz seçimlerinde önemli olacaktır.